• Zatrzymaj się
  • Zregeneruj się
  • Smakuj
  • Pracuj i świętuj
  • DZIEJE SIĘ W 511
  • WIZYTA BEZ NOCLEGU
  • Sklep
  • Blog
  • Skontaktuj się
  • ZALOGUJ SIĘ
Dzieje się w 511
poznaj jaskinie jury krakowsko czestochowskiej

Poznaj jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

PRZEWIŃ
10.05.2024 - Poznaj jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Otoczony malowniczym krajobrazem Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa to idealna baza wypadowa do odkrywania fascynującego świata jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bogactwo przyrody i unikalne formacje skalne znajdujące się tuż obok naszego obiektu, czekają na eksploatację. Zapraszamy na niezapomnianą podróż w głąb ziemi, gdzie tajemnicze korytarze i kryształowe komory przeniosą Cię w świat zapierający dech w piersiach. Przygotuj się na fascynujące odkrycia i niepowtarzalne wrażenia, gdy zagłębisz się w serce Jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, otaczających Poziom 511.

Ile jaskiń jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

W Poziom 511 można się odprężyć i zapomnieć o trudach codziennego życia. Podczas takiego wypoczynku warto zwiedzić okolicę. Jura Krakowsko-Częstochowska to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i geologii. Znana jest przede wszystkim ze swoich atrakcyjnych widoków, ale to także miejsce, gdzie znajduje się 180 jaskiń. Te naturalne formacje skalne powstały tysiące lat temu w wyniku procesów erozyjnych, tworząc unikalne podziemne labirynty.

Jaskinie do zwiedzania pełniły kiedyś wiele różnorodnych funkcji. Niektóre służyły jako schronienia dla ludzi w czasach prehistorycznych, inne były wykorzystywane jako miejsca do magazynowania, a jeszcze inne miały znaczenie strategiczne w czasach wojen i konfliktów. To fascynujące świadectwo historii ludzkości, które można odkrywać podczas eksploracji tajemniczych podziemi.

Jaskinia Wierna w Niegowej

Jedną z najbardziej fascynujących jaskiń w okolicy Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa jest Jaskinia Wierna w Niegowej. Jest to najdłuższa jaskinia na tym terenie o łącznej długości korytarzy 1027 m.

Fascynującą cechą Jaskini Wiernej są jej unikalne formacje skalne, wśród których wyróżniają się Sala Wytrwałych, Sala Niska i Sala Rysia. Zdobione licznymi stalaktytami i stalagmitami, polami makaronów, draperiami i polewami z mleczka wapiennego tworzą niepowtarzalny krajobraz podziemnego świata.

Jaskinia Wierna wyróżnia się także swoją bogatą fauną podziemną – w jej ciemnych zakamarkach można spotkać rzadkie gatunki nietoperzy. To miejsce stanowi ważny ekosystem, który należy chronić i szanować. Z tego powodu wejście do wnętrza chroni krata, która jest otwierana zazwyczaj wyłącznie dla specjalistów – grotołazów.

Jaskinia Magazyn

Do Jaskini Magazyn prowadzą schodki. Za jej otworem znajduje się obszerna sala. To miejsce pełne tajemnic i niepowtarzalnego piękna, które przyciąga entuzjastów przyrody i poszukiwaczy przygód z całego świata. Nazwa jaskini może sugerować, że służyła ona jako schowek i tak właśnie było. W czasie eksploatacji wapieni w niedaleko położonym kamieniołomie składowano w niej materiały wybuchowe. Obecnie wnętrze jaskini jest totalnie zniszczone. Opowieści głoszą, że ten niezwykły krajobraz, powstał wskutek eksplozji tych ładunków.

Jaskinia w Zielonej Górze

Kolejna jaskinia mieści się na obszarze rezerwatu przyrodniczego „Zielona Góra”. Słynie z największej liczby kolumn naciekowych o wysokości do 1,5 m. Wejście do niej jest łatwe, a do środka prowadzi niski korytarz. Miejsce to należy do dość wilgotnych i po większych opadach deszczu na jej dnie stoi woda, która wypływa przez otwór wejściowy.

Jaskinia w Kielnikach

Jaskinia w Kielnikach to jedno z najbardziej znanych i często odwiedzanych miejsc w okolicy Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa, która została odkryta podczas prac w kamieniołomie. W jej wnętrzu można wyróżnić trzy salki powstałe nie tylko naturalnie, lecz głównie na skutek licznych osuwisk spowodowanych działaniem materiałów wybuchowych używanych w robotach górniczych.

Jaskinia ta powstała w wapieniach. Ściany przy wejściu pokrywaj krzemienie i jamki korozyjne. Jej dno wypełnia ostrokrawędzisty rumosz i bloki wapienne. Gdzieniegdzie można spotkać polewy białego kalcytu, a część bloków skalnych pokryte są naciekami grzybkowymi. Na jej ścianach widoczne są buły krzemienne, które zostały wypreparowane przez wodę.

Jaskinia Olsztyńska

Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej są niezwykle atrakcyjne dla turystów. W okolicy Poziom 511 znajduje się jedna z nich – Jaskinia Olsztyńska. Jest położona w jednej z odnóg góry Pustelnicy w Górach Sokolich. Wraz z Jaskinią Wszystkich Świętych stanowi ciekawy system jaskiń na Jurze. To miejsce o bogatej historii i niezwykłej urodzie, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów historii i archeologii.

Jej szata została poważnie uszkodzona w wyniku wydobycia kalcytu. Wówczas wystąpiło w niej wiele osuwisk i zawaleń. Wnętrze jaskini, choć jest udostępnione dla turystów, jest bardzo ciasne, dlatego zaleca się podczas zwiedzania użycie lin.

Jaskinia w Straszykowej Górze

Jaskinia w Straszykowej Górze ma charakterystyczny prostokątny i duży otwór wejściowy, dlatego przypuszcza się, że miejsce to było znane dla miejscowej ludności już od wieków. Po wejściu wchodzi się na salę, gdzie znajduje się kolejny otwór wyprowadzający na tzw. półkę nad dnem doliny, gdzie rozprzestrzenia się piękny widok. Tę część jaskini oświetla światło dzienne. Dalej główny korytarz jest bardzo kręty. Jego ściany pokryte są kalcytowym spoiwem, polami ryżowymi i pizolitami.

Jaskinia Ostrężnicka

Jaskinia Ostrężnicka leży u podnóża skał, na których wznosi się średniowieczny zamek. Najprawdopodobniej była ona wykorzystywana jako piwnice i magazyny. Poza tym z miejscem tym wiąże się wiele legend o ukrytych skarbach czy uwięzionych w nim ludziach. Ze względu na to przez wiele lat była eksploatowana przez licznych poszukiwaczy.

Jaskinia ta ma sześć otworów wejściowych. Jej korytarze są bardzo ciasne, a namulisko piaszczysto – gliniaste, zawierające m.in. kości zwierząt i ślady człowieka prehistorycznego. Formy i przekroje poszczególnych komór świadczą o tym, że przed wiekami płynęły nimi duże ilości wody pod ciśnieniem.

Jaskinia Na Dupce w Siedlcu

Nazwa kolejnej jaskini może wydawać się nietypowa. W okolicach Siedlca wznoszą się dwa wzgórza – są to: trawiasta Kadzielnia i lekko zalesiona Dupka, gdzie znajduje się Jaskinia Na Dupce. Ciekawostką jest, że słowo „dupka” w starożytności oznaczało „dziurę” np. w ziemi. Korytarze jaskini można zwiedzać przez cały rok i poradzą sobie z nimi nawet laicy. Szata naciekowa składa się głównie z niedużych draperii. Legenda głosi, że jaskinia została stworzona przez uciekającego przed diabłem Twardowskiego na kogucie. Twardowski przechytrzył Lucyfera i siedząc na szczycie pagórka, śmiał się z niego, a popierdując, zrobił dziurę w ziemi.

Jaskinia Głęboka

Nazwa Jaskini Głębokiej odzwierciedla jej charakter. Jest to miejsce, które zaskakuje swoją głębokością i rozległością, stanowiąc prawdziwe wyzwanie dla każdego, kto odważy się ją zwiedzić. Jej długość to 190 m, a różnica pomiędzy najwyższym punktem a najniższym wynosi 22,4 m.

W czasie II wojny światowej eksploatowano w jej pobliżu wapienie. W trakcie tych prac odsłonięto i zniszczono jej środkową część. Przed i po wojnie z Jaskini Głębokiej wydobywano kalcyt. W jaskini licznie występują nietoperze, a ich populacja ciągle rośnie. Północne komory opanował pająk, sieciarz jaskiniowy.

Jaskinia Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku

Jaskinia Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku to jedno z najbardziej imponujących miejsc w okolicy Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa. Jaskinia znana jest od tysięcy lat i stanowiła schronienie dla człowieka z epoki kamienia łupanego. W czasach nowożytnych została ponownie odkryta i opisana, przez Zygmunta Krasińskiego, który przebywał w okolicy.

Dzięki temu stała się ona obiektem zainteresowania badaczy i podczas późniejszych prac archeologicznych odkryto w niej szczątki zwierząt epoki lodowcowej m.in. nosorożca włochatego, mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego. Dziś jest ogólnodostępna dla turystów, a jej zwiedzanie to nie tylko możliwość podziwiania bogactwa przyrody, ale także odkrywania fascynującej historii ludzkości.

Jura Krakowsko-Częstochowska – jaskinie śląskie warte odkrycia!

Jaskinie znajdujące się w okolicy Poziom 511 to zazwyczaj miejsca, gdzie człowiek nie miał wstępu przez wieki. Zbudowane przez naturę, ze wspaniałą szatą naciekową, są prawdziwym dziełem sztuki. Zapraszamy do odkrywania tajemniczych jaskiń i skorzystania z noclegu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w naszym hotelu Poziom 511

PRZYJAZD
19 maj
WYJAZD
20 maj
DOROSŁYCH
ul. Bonerów 3342-440 Podzamcze k. Ogrodzieńca
32 746 28 00recepcja@poziom511.com
FacebookInstagram
obvio systemy CMS